مقدمه ای بر ارتباط باستان شناسی و گردشگری فرهنگی

نام: مقدمه ای بر ارتباط باستان شناسی و گردشگری فرهنگی
مولف: بهروز افخمی، عباس جلالیان (ويراستار)
ناشر: پژوهشکده گردشگری پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگی،صنايع دستی و گردشگری
سال و نوبت چاپ: اول 1387

چکیده:

کتاب مقدمه اي بر ارتباط باستان‌شناسي و گردشگري فرهنگي؛ به منظور کاربردي کردن هرچه بيشتر دانش باستان شناسي در حوزه گرشگري و نمايندن نقش انکار ناپذير آن در حوزه ميراث فرهنگي، به ويژه گردشگري و به منظور هم‌پيوندي علمي دو حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري تأليف شده است. هدف نهايي اين کتاب کم کردن چالش‌هاي پيش روي متوليان ميراث فرهنگي و دست اندر‌کاران گردشگري با يکديگر است. و مي خواهد نحوه ارتباط سودمند و دو طرفه ميراث فرهنگي و گردشگري را با تکيه بر توان علمي دانش باستان شناسي تبيين نمايد.
اين کتاب برای اولين بار  موضوع ميان رشته ای « باستان شناسی و گردشگری » را به صورت طبقه بندي شده بيان کرده و همچنين مقدمه‌ای بر دانش جديد و ميان رشته‌ای «‌باستان‌شناسی و گردشگری فرهنگی»  می باشد که در شش فصل تنظيم و تدوين شده و مباحثی چون؛  باستان‌شناسی، کاوش، پيشينه و اهداف آن، ضرورت حفاظت و اهميت مکان‌های باستان شناختی و ميراث فرهنگی، گردشگری، تعريف و اهميت و انواع آن، پيشينه گردشگری در ايران و جهان و پيشينه علمی‌سازی آن، سازمان جهانی گردشگری و تاثيرات گردشگری، نقش رهبران و مديران، رويکرد ميان رشته‌ای به گردشگری، عوامل موثر در توسعه گردشگری و موانع توسعه‌گردشگری در ايران، گردشگری فرهنگی و راههای توسعه آن ،  ارتباط باستان‌شناسی و گردشگری فرهنگی  ،مديريت ميراث باستان‌شناختی و گردشگری فرهنگی، حفاظت متوازن محوطه و گردشگری‌، مشارکت مردم محلی در حفظ مناطق فرهنگی و ميراث باستان شناختی، رهيافت‌هايي برای مديريت ميراث و گردشگری، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. و در نهايت به تجزيه و تحليل تحقيقات ميدانی با استفاده از سيستم نرم‌افزاری پرداخته است. انتشار اين كتاب توسط شوراي كتاب پژوهشگاه سازمان  به تصويب رسيده و در 3000 نسخه به قيمت 3500 تومان به چاپ رسيده است.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب