سیاست گذاری و برنامه ریزی گردشگری

 

رسول محمد علی پور
تلخیص از کتاب tourism policy and planning


در این کتاب پایه و اساس تعاریفی چون بازدیدکننده و گردشگر بر اساس آنچه سازمان جهانی جهانگردی مشخص نموده است، بنا نهاده شده است.

بازدید کننده: هر شخصی که از یک کشور بازدید می نماید و در آن شخص معمولاً به هر دلیلی به غیر از پیشه به اقامت بپردازد.

این مفهوم دو طبقه خاص بازدیدکننده شامل گردشگر و بازدیدکننده یک روزه را شامل می شود.

در این کتاب همچنین عنوان گردیده شده است که خط مشی ها باید منعطف باشند و به اندازه کافی در جهت توسعه محصولات جدید گردشگری پیش رود.

تعاریف خط مشی:

  • فرهنگ لغت وبستر سیاست را اینگونه تعریف نموده است: روش مشخصی از فعالیت که از میان جایگزین ها انتخاب شده است و در روشنای شرایط اخذ شده برای هدایت و تعیین فعلی و آینده تصمیمات قرار دارد.
  • گلدنر و ریچی خط مشی را اینگونه تعریف می نمایند که: مفاهیم ، اصول و روشها سیاست جهانگردی بعنوان مجموعه ای از روشها ، قوانین ، خط و مشی ها ، اهداف ترویجی/توسعه ای و استراتژی ها معرفی می شود که چارچوبی برای تصمیم گیری و عملکرد افراد و مجموعه ها مهیا می کند که فعالیتهای روزمره و توسعه بلند مدت جهانگردی مقصد را تحت تاثیر قرار می دهد .

 

tourism policy

سیاست گردشگری باید در جهت توسعه و بهبود کیفیت جامعه محلی در هر مقصدی قرار داشته باشد.

چشم انداز و ماموریت با مجموعه ای از اهداف کلی، اهداف جزئی، استراتژی ها ، تاکتیک ها پیگیری می شود که به شکل زیر است . 

سیاست جهانگردی نباید فقط در خدمت دولت باشد بلکه برای علایق بخش عمومی هم در نظر گرفته شود. سیاستی که بطورخوبی تنظیم شده باشد ، برای دولت موتور محرکه ای برای انگیختن صنعت جهانگردی محسوب می شود ( بعنوان مثال از طریق مالیات ) . تمام بخشهای جهانگردی ( عمومی ، خصوصی ، غیر انتفاعی و . . . ) علاوه بر دولت باید در سیاست گذاری جهانگردی نقش ایفا کنند .

در سیاست گذاری جهانگردی باید در کنار عوامل مثبت اقتصادی ، اثرات بعضاّ منفی آن را نیز باید در نظر گرفت تا بتوان ضمن کنترل این اثرات و ارائه خواسته جهانگرد برای رضایت وی از پایداری منابع نیز مطمئن بود . همین مورد درمسائل اثرات غیر اقتصادی نیز صادق است و باید همه موارد را در نظر داشت که معمولا کار بسیار دشوار و وقت گیری است.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب